Lincolnshire Chess Association

Minor Counties Competition (2019-20)

MCCU Minor Counties Championship
Position Teams Pl W D L Pts
1 Warwickshire 3 2 1 0 5
2 Lincolnshire 2 1 1 0 3
3 Shropshire 2 1 0 1 2
4 Leicestershire 2 1 0 1 2
5 Nottinghamshire 1 0 0 1 0
6 Worcestershire 2 0 0 2 0

MCCU Minor Counties Championship Match Results
Date Match Result
16 Nov Leicestershire v Lincolnshire 6-10
7 Dec Lincolnshire v Warwickshire 8-8
4 Jan Lincolnshire v Worcestershire
22 Feb Shropshire v Lincolnshire
14 Mar Nottinghamshire v Lincolnshire

Leicestershire v Lincolnshire

Date: 16/11/19
Venue: Burton Lazars
Leicestershire (Home team) Lincolnshire (Away team)
Board Colour Name Club Grade Score Name Club Grade
1 B Shabir Okhai Syston 198 0-1 Nigel Birtwistle Grantham 202
2 Martin Burrows Wigston 199 ½-½ Samuel Milson Louth 199
3 B Peter Guthmann Leicester University 192 1-0 Stephen Prior Grantham 195
4 W Gheorghe Albu Braunstone 189 0-1 Murray Smith Lincoln 194
5 B Robert K Taylor Syston 184 0-1 Paul Cumbers Grantham 192
6 W Graham Sharpe Heathcote Arms 183 0-1 Nick Stead Grimsby 189
7 B Simon Gay Market Harborough 180 0-1 Joe Kilshaw Grimsby 181
8 W John Denton Melton Mowbray 173 1-0 Peter Cusick Grantham 181
9 B Brian Galligan Syston 171 ½-½ Stuart Williams Grantham 179
10 W Tom Dove Ashby 170 ½-½ Kevin McCarthy Lincoln 173
11 B Ray Burgess Thurnby 168 ½-½ Keith Palmer Louth 161
12 W Karl Potter Syston 164 0-1 Denis Georgiou Scunthorpe 153
13 B Ian M Clarke Market Harborough 157 0-1 Andy Hebert Grantham 153
14 W John Brookes Melton Mowbray 162 ½-½ David Scott Louth 152
15 B Romilly Ilersic Market Harborough 163 ½-½ Graham Ladds Newark 150
16 W Constantin Gramaticu Syston 161 1-0 Ian McDonald Lincoln 149
6-10

Lincolnshire v Warwickshire

Date: 7/12/19
Venue: Syston
Lincolnshire (Home team) Warwickshire (Away team)
Board Colour Name Club Grade Score Name Club Grade
1 W Nigel Birtwistle Grantham 202 0-1 Henrik Stepanyan Sutton Coldfield 209
2 Samuel Milson Louth 199 ½-½ Philip Holt Olton 207
3 W Stephen Prior Grantham 195 ½-½ Donald Mason Shirley 190
4 B Murray Smith Lincoln 194 ½-½ Tony Hynes Warwickshire 183
5 W Paul Cumbers Grantham 192 1-0 Nicholas Walker West Bromwich 182
6 B Nick Stead Grimsby 189 ½-½ Mark Cundy Olton 173
7 W Joe Kilshaw Grimsby 181 1-0 Shabab Quraishi West Bromwich 172
8 B Peter Cusick Grantham 181 ½-½ Anthony Sadler Solihull 172
9 W David Coates Lincoln 172 ½-½ Anthony Green Nuneaton 169
10 B Francis Bowers Grantham 166 ½-½ Keith Escott Sutton Coldfield 164
11 W Keith Palmer Louth 161 1-0 Roy Lawrence Sutton Coldfield 155
12 B Steve Allott Grimsby 155 0-1 Golam Ali Sutton Coldfield 151
13 W Andy Hebert Grantham 155 ½-½ Gary Hope Olton 149
14 B David Scott Louth 152 0-1 Mercea Majaesan Warwickshire 145E
15 W Graham Ladds Newark 150 1-0 Default    
16 B Ian McDonald Lincoln 149 0-1 Robert Marks Sutton Coldfield 134
8-8